پیشگیری ودرمان کرونا باتغذیه و روش . اطلاعات بیشتربا شماره 09104734624 به واتساپ مراجعه نمایید     ــ    
 
نورآفتاب از دیدگاه قرآن 

 

زندگی سالم درپناه قرآن وعترت

نور آفتاب ازدیگاه قرآن

(وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها : سوره مبارکه شمس ترجمه : قسم به آفتاب و تابش آن (هنگام رفعتش

سوگندهاى پى در پى و مهمى كه در آغاز اين سوره آمده، به يك حساب" يازده" سوگند و به حساب ديگر" هفت" سوگند است، و بيشترين تعداد سوگندهاى قرآن را در خود جاى داده، و به خوبى نشان مى‏دهد كه مطلب مهمى در اينجا مطرح است، مطلبى به عظمت آسمانها و زمين و خورشيد و ماه، مطلبى سرنوشت‏ساز و حيات‏بخش.

نخست بايد به شرح و تفسير اين سوگندها بپردازيم، و بعد به بررسى آن مطلب بر اهميت كه اينهمه آوازه‏ها از او است.

 تفسير نمونه، ج‏27، ص: 39

 نخست مى‏فرمايد:" به خورشيد و گسترش نور آن سوگند" (وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها).

همانگونه كه قبلا نيز گفته‏ايم سوگندهاى قرآن عموما دو مقصد را تعقيب مى‏كند: نخست اهميت مطلبى كه سوگند به خاطر آن ياد شده، و ديگر اهميت خود اين امور كه مورد سوگند است، چرا كه سوگند هميشه به موضوعات مهم ياد مى‏شود، به همين دليل اين سوگندها فكر و انديشه انسان را به كار مى‏اندازد تا در باره اين موضوعات مهم عالم خلقت بينديشد، و از آنها راهى به سوى خدا بگشايد.

" خورشيد" مهمترين و سازنده‏ترين نقش را در زندگى انسان و تمام موجودات زنده زمينى دارد، زيرا علاوه بر اينكه منبع" نور" و" حرارت" است و اين دو از عوامل اصلى زندگى انسان به شمار مى‏رود، منابع ديگر حياتى نيز از آن مايه مى‏گيرند، وزش بادها، نزول بارانها، پرورش گياهان، حركت رودخانه‏ها و آبشارها، و حتى پديد آمدن منابع انرژى‏زا، همچون نفت و ذغال سنگ، هر كدام اگر درست دقت كنيم به صورتى با نور آفتاب ارتباط دارد بطورى كه اگر روزى اين چراغ حياتبخش خاموش گردد تاريكى و سكوت و مرگ همه جا را فرا خواهد گرفت.

" ضحى" در اصل به معنى گسترش نور آفتاب است و اين در هنگامى است كه خورشيد از افق بالا بيايد و نور آن همه جا را فرا گيرد، سپس به آن موقع از روز نيز" ضحى" اطلاق شده است.

تكيه بر خصوص" ضحى" به خاطر اهميت آن است، چرا كه موقع سلطه نور آفتاب بر زمين است.

خورشید منشأ گرما، انرژی، نور و زندگی است.
نور آفتاب یک ضرورت بیولوژیکی برای انسان است. بدون نور خورشید زندگی و سلامت کامل ممکن نیست. اگر خود را از نور آفتاب محروم کنید سیستم ایمنی و کلیه اعمال حیاتی بدن دچار اختلال خواهند گردید.
بطور کلی اکثر موجودات در طبیعت همواره و بدون واسطه در معرض نور خورشید قرار دارند. این تنها انسان است که خود را در میان آهن و آجر و سیمان، و پرده و پارچه از هر نوع و شکل آن پنهان کرده و در نتیجه به فقر آفتاب دچار می‌گردد.
یکی از بزرگترین علل بیماریهای قرن ما همین دوری و پرهیز خودآگاه و ناخودآگاه از نور آفتاب است. گیاهان ناقص و علفهای هرز ممکن است در سایه رشد کنند. اما میوه‌های رنگین، آبدار، خوشمزه و لذت بخش نیاز به نور آفتاب برای رشد دارند.
علاوه بر بیماریهای شناخته شده‌ای مانند کمبود ویتامین د و پوکی استخوان افسردگی و تغییرات حالات روحی نیز از عوارض کمبود آفتاب هستند.
آمار به وضوح نشان می‌دهند که میزان بیماریهای روحی و خودکشی در مناطقی که دچار فقر تابش آفتاب هستند بالاتر از میزان آنها در سرزمینهای آفتابگیر می‌باشند. اختلالات روحی ـ روانی همچنین در فصول سرد بیشتر از فصلهای گرم و آفتابی در بین مردم رواج دارنداما چگونه وکی از این نور آفتاب استفاده کنیم .

سعی شود از تابش مستقیم آفتاب جلو گیری کنیم که تا بش مستقیم باعث سوختن پوست میشود.اما در روز از تابش غیر مستقیم اگر شد . نیم ساعت استفاده کنیم بسیار مفید است .اگر صبح زود در حا ل ورزش هستید. دریک روز آفتابی بهتر است مگر باران بهاری باشد. اگر از کمبود ویتامین دی رنج می برید درهفته حداقل دو مرتبه آفتاب بگیرید . تا از آفتاب این ویتامین را جذب کنید. جلیل بابایی .