پیشگیری ودرمان کرونا باتغذیه و روش . اطلاعات بیشتربا شماره 09104734624 به واتساپ مراجعه نمایید     ــ    
 
راز زناشويي از منظر قرآن 

زندگی سالم درپناه قرآن وعترت

راز زناشويي از منظر قرآن

 

(و من آياته أن خلق لکم من انفسکم ازواجاً لتسکنوا اليها و جعل بينکم مودّه ً و رحمه انّ في ذلک لاياتٍ لقوم يتفکرون) (سوره روم، آيه 21)
«و از آيات خداوند اينکه خلق کرد براي شما از جنس خودتان همسراني را تا در کنار آن آرام گيريد و ميان شما دوستي و مهرباني قرار داد که در آن نشانه هايي است براي قومي که مي انديشند».
متأسفانه امروز بسياري از زوج هاي جوان برداشت غلطي از پيمان زناشويي دارند، زيرا که گمان مي کنند ازدواج وسيله اي است براي نيل به اهداف مادي و خواسته هاي ناکام زندگي!
به عنوان مثال کسي که در امر تحصيل به مدارج عالي نرسيده، سعي مي کند همسري برگزيند که از مدارج علمي بالايي برخوردار باشد تا بدين وسيله کمبودي را که در خود احساس مي کند جبران شود کسي که به دنبال کسب شهرت و مقام است با خانواده سرشناس و صاحب منصب وصلت کند و آن ديگري بخاطر پول با خانواده ثروتمندي ازدواج مي کند تا به آرزوهاي سرکوب شده جواني اش دست يابد و... همه اين اشخاص در گمراهي محض به سر مي برند، زيرا پس از مدتي درمي يابند که براي رسيدن به مقصود خود مسير درستي را انتخاب نکرده اند و آن طور که فکر ميکردند ازدواج برايشان ثمربخش نبوده است.
اين گونه زوج ها به جاي اينکه شيوه برخورد يا ازدواج هاي غلط و غيراصولي را بدانند طرف مقابل خود را مقصّر مي دانند و گله از بخت سياه خود مي کنند و بناي ناسازگاري گذاشته و به جاي ايجاد صفا و صميميت بين خود و همسرشان جهنمي را مي سازند که چيزي جز طلاق آنرا خاموش نخواهد کرد! و اين يعني ديدگاه شيطاني در برابر پيوندي مقدس؛ زيرا خداوند مقوله ازدواج را بر بستر صفا و مهرباني نهاده تا همسران با پيوستن به يکديگر به آرامش و آسايش برسند، ازدواج که قرارداد تجاري نيست، بلکه ميثاقي است الهي که بر پايه احساس، دوستي و دوست داشتن استوار شده است انسان نيازمند همدلي است تا بتواند نيازهاي رواني و احساسي خود را به زيباترين و بهترين شکل ممکن برآورده کند. از نظر خداوند زن و شوهر هر کدام پيوند دهنده قلب و جان ديگري است تا زمينه راحتي يکديگر را فراهم آورند؛ لذا آنها حق ندارند هر يک جداگانه در پي خواسته خود به سويي بروند، زيرا هر قدم که زن و مرد از هم دور مي شوند صد قدم قلب هاي آنها از آرامش فاصله مي گيرد. اولين درس زندگي زناشويي «با هم بودن» است؛ زيرا هنر با هم بودن به آنها مي آموزد که در راحتي و سختي، غم و شادي کنار هم باشند و مشکلات و مسائل ناخواسته زندگي را با کمک همديگر به بهترين صورت ممکن و نتيجه مطلوب حل و فصل کنند.
ميثاق زناشويي نوعي هم انديشي و يکي بودن قلب و جسم است. از اين رو نبايد درهيچ لحظه اي بدون هم باشند، معناي معنوي زوج از نظر قرآن با هم يکي شدن است و در هر ازدواجي که اين يکي شدن انجام نگردد، بي شک بزرگترين آفت زندگي زناشويي پديد آمده است. از اين رو زوج ها بايد بدانند که هر رفتار مجرّدي تيري است بر قلب همزيستي زناشويي و سخن آخر اينکه پيامبر(ص) مي فرمايد:
«بهترين خير، خيري است که خداوند در زنان قرار داده است
اميد است که ما نيز ياد بگيريم با ايجاد همدلي به کشف خوبي هاي همسر خود دست يابيم تا به آرامشي برسيم که خداوند در قرآن کريم براي همسران ترسيم کرده است.