پیشگیری ودرمان کرونا باتغذیه و روش . اطلاعات بیشتربا شماره 09104734624 به واتساپ مراجعه نمایید     ــ    
 
توضیحی درخصوص اخلاط 

زندگی سالم درپناه قرآن وعترت

توضیحی درخصوص اخلاط

هر غذایی که وارد معده می‌شودپس از گذارندان مراحل هضم به ماده‌ای تبدیل می‌شود که به آن کیلوس معدی می‌گویند. این کیلوس، توسط رگهایی که ماساریقا نام دارند به کبد برده شده و در آنجا توسط فعل و انفعالات دیگر تبدیل به ماده‌ای می‌شوند که کیموس کبدی نامیده می‌شود. کیموس کبدی حاوی 4گرئه از مواد است که هر یک به نوبه خود وطایفی را در بدن به عهده دارد. این 4 گروه به شرح زیر نامگذاری شده است:


1) خلط صفرا که معنی فارسی آن تلخه است.

خلط صفرا در حال خلوص و بدون آن که با سایر خلط ‌ها باشد دارای رنگ زرد تا سبز است. مزه آن هم تلخ است و از این رو به آن تلخه نیز گفته می‌شود. این خلط صفرا دارای چندین وظیفه است. از مهمترین وظایف خلط صفرا ترقیق و قابل نفوذ کردن خون در مویرگها و گذرهای بسیار باریک غذا است. از دیگر وظایف خلط صفرا شستشوی جدار روده‌ها از بلغم‌ها و مواد چسبمده است.ضمنا احساس نیاز به دفع مدفوع نیز از کارهای خلط صفرا است. بخشی از خلط صفرا نیز به مصرف تغذیه برخی اندام‌ها مثل ریه می‌رسد. مزاج خلط صفرا گرم و خشک است. از نظر وزن سبک ترین خلط در میان 4 خلط است.


2) خلط دم،

 که در فارسی به آن خون گفته می‌شود. خلط دم یا همان خلط خون دارای رنگ قرمز است. مزه آن شیرین است و بوی بدی ندارد. مهمترین وظیفه خلط خون، تغذیه بدن است. به همین خاطر به تمامی نقاط بدن می‌رود و تقریبا در همه جا حضور دارد. خلط خون در تشکیل و تولید گوشت و عضلات بدن نقش اصلی را به عهده دارد. مزاج خلط خون گرم و تر است. خلط خون از جهت وزن دارای وزن و قوام معتدل‌ترین خلط به حساب می‌آید. و در مقایسه با خلط صفرا از آن سنگین‌تر است.


3) خلط بلغم،

درواقع بخشی از کیموس کبدی است که به اندازه خلط خون نضج پیدا نکرده است. دارای رنگ سفید است و به آن خون ذخیره گفته می‌شود. زیرا از خواصش یکی آن است که وقتی اندامی به غذا نیاز داشته باشد ولی سیستم غذا رسان بنا به عللی نتواند این کار را انجام دهد، باصرف حراتی که اندام نازمند بر بلغم صرف می‌کند آن را به حالتی شبیه به خلط دم می‌رساند و از آن تغذیه می‌کند. از این جهت خلط بلغم را غذای اضطراری قلمداد کرده‌اند. از دیگر وظایفش لیزکردن و تسهیل خرکت اندام‌ها پر تحرک مانند مفاصل و زبان و چشم است. این خلط به جز این که به عنوان غذای ذخیره محسوب می‌شود در تولید و افزایش شحم و سمین در بدن نقش اساسی دارد. خلط بلغم از جهت مزاج سرد و تر است. این خلط در مقایسه با خلط صفرا و خون از هر دوی آن‌ها سنگین‌تر و غلیظ‌تر است.


4) سودا،

خلطی است که به خاظر تیرگی رنگش آن را به این نام خوانده‌اند. این خلط را به درد و رسوب خون تشبیه کرده‌اند. از وطایف این خلط استحکام بخشیدن به برخی اندام‌ها چون رباطات است. ضمنا به تغذیه اندام‌هایی چون مو و ناخن می‌رسد. خلط سودا دارای مزاج سرد و خشک است. در مقایسه با سایر اخلاط از همه سنگین‌تر و غلیظ‌تر است. 1/3/1390