پیشگیری ودرمان کرونا باتغذیه و روش . اطلاعات بیشتربا شماره 09104734624 به واتساپ مراجعه نمایید     ــ    
 
کبد  

زندگی سالم درپناه قرآن وعترت

زندگی سالم درپناه قرآم وعترت

سوره مبارکه بلد آیه 4

لَقَدْ خَلَقْنَا الْانسَانَ فىِ كَبَد ترجمه : وتفسیر :
كه ما انسان را به حقيقت در رنج و مشقّت آفريديم (و به بلا و محنتش آزموديم  (1)" مجمع البيان" جلد 10 صفحه 493.
                        تفسير نمونه، ج‏27، ص: 10
" كبد" به گفته طبرسى در مجمع البيان در اصل به معنى" شدت" است، و لذا هنگامى كه شير غليظ شود" تكبد اللبن" مى‏گويند.
ولى به گفته" راغب" در" مفردات"" كبد" (بر وزن حسد) به معنى دردى است كه عارض" كبد" انسان (جگر سياه) مى‏شود و سپس به هر گونه مشقت و رنج اطلاق شده است.
ريشه اين لغت هر چه باشد مفهوم فعلى آن همان رنج و ناراحتى است.
آرى انسان از آغاز زندگى حتى از آن لحظه‏اى كه نطفه او در قرارگاه رحم واقع مى‏شود، مراحل زيادى از مشكلات و درد و رنجها را طى مى‏كند تا متولد شود، و بعد از تولد در دوران طفوليت، و سپس جوانى، و از همه مشكلتر دوران پيرى، مواجه به انواع مشقتها و رنجها است، و اين است طبيعت زندگى دنيا، و انتظار غير آن داشتن اشتباه است اشتباه، و به گفته شاعر عرب:
         طبعت على كدر و انت تريدها             صفوا عن الاكدار و الاقذار؟

         و مكلف الايام ضد طباعها             متطلب فى الماء جدوة نار!
" طبيعت جهان بر كدورت است و تو مى‏خواهى از هر گونه كدورت و ناپاكى پاك باشد"؟
" هر كس دوران جهان را بر ضد طبيعتش بطلبد همچون كسى است كه در ميان امواج آب شعله آتش جستجو مى‏كند"! نگاهى به زندگى انبياء و اولياء اللَّه نيز نشان مى‏دهد كه زندگى اين گلهاى سرسبد آفرينش نيز با انواع ناملائمات و درد و رنجها قرين بود، هنگامى كه دنيا براى آنها چنين باشد، وضع براى ديگران روشن است.
و اگر افراد يا جوامعى را مى‏بينيم كه به ظاهر درد و رنجى ندارند يا بر- اثر مطالعات سطحى ما است، و لذا وقتى نزديكتر مى‏شويم به عمق درد و رنجهاى                        تفسير نمونه، ج‏27، ص: 11
 همين صاحبان زندگى مرفه آشنا مى‏گرديم

کبد : برای حفظ بهداشت و سلامت کامل کبد به نکات ذیل توجه داشته باشید :

1-از خوردن چربی ها ،  سرخ کردنی ها  ، آبمیوه های صنعتی و نوشابه های گاز دار پرهیز کنید .

2-پیامبر اکرم می فرماید : ( شرب الماء علی اثر الدسم یهیج الداء ) خوردن آب  دربین غذاویابلافاصله  بعد از صرف غذا  ، بسیار مضر است  .

3-           تا غذای قبلی حضم نشده اقدام به خوردن غذای مجدد نکنید .

4-           مصرف سیگار ، قلیان ، پیپ و مواد مخدر آسیب جدی به کبد میرساند .

5-            تند خوردن غذا  ، یک نفس سر کشیدن آب ، حمام کردن بعد از غذا  ، حرکات سنگین ورزشی بعد از غذا ، نگرانی و اضطراب ، نعره و فریاد کشیدن دشمن کبد است .

 

6-            حفظ آرامش ، استراحت کافی ، مصرف میوه  و  سبزیجات تازه  ، ورزش و پیاده روی مستمر نقش بسیار مثبتی در سلامتی کبد دارد .

آثار کبد سالم : شادابی و طراوت پوست صورت ،  اخلاق خوش و نیکو ، خواب راحت ، روی خندان و عمر طولانی .

آثار کبد نارسا و تنبل : یبو ست مزاج ، تلخی دهان ، تیرگی پوست صورت ، کبودی لب ، خشکی و سفیدی زبان ، عارضه اطراف چشم ، عطش فراوان ، قرمزی یا زردی ادرار، رنگ پریدگی یا بر افروختگی چهره ، بد خلقی و بی قراری ، دلشوره ، اضطراب ، ریزش موی سر ، جوش ولک در صورت و بدن ، درد در ناحیه کبد (سمت راست) . در پاکسازی کبد از عرق کاسنی و شاتره ، سکنجبین، ترنجبین ، شیر خشت ، گل پنیرک و ملین های گیاهی می توانیم بهره بگیریم . برای پاکسازی کبد حد اقل45 روز  وقت لازم است .برای درمان با غذا برای کبد شیر بادام غذاهای غیر سالم را نخورید شربت عسل  شاه توت انار وغذاهای مفید برای صفراوی ها وغذاهای مفید برای کبد.