پیشگیری ودرمان کرونا باتغذیه و روش . اطلاعات بیشتربا شماره 09104734624 به واتساپ مراجعه نمایید     ــ    
 
خوراک های گیاهی پختنی 

انواع خوراک های گیاهی پختنی

خوراك سبزيجات:

مواد لازم: لوبيا سبز 200 گرم، كلم برگ 100 گرم، سيب زميني 2 عدد، هويج فرنگي 3 عدد، سير 2 حبه، پياز 1 عدد، لوبيا چيتي 150 گرم، گوجه فرنگي 4 عدد فلفل دلمه سبز كوچك 1 عدد، كدو سبز يا خورشتي يا خياري 1 عدد، نمك و دارچين و زعفران و زيره سياه و هل به مقدار لازم، فلفل در صورت تمايل مقداري، زرد چوبه يك قاشق چاي‌خوري، روغن زيتون 5 الي 6 قاشق، ليمو ترش تازه 4 عدد.

طرز تهيه: لوبيا را از شب قبل خيس كرده و جداگانه آن را مي‌پزيم تا آب آن كشيده شود و بعد همه سبزيجات را غير از گوجه فرنگي خرد مي‌كنيم و گوجه فرنگي را با سير رنده شده مخلوط مي‌كنيم و جداگانه مي‌پزيم. بعد از پخته شدن لوبيا را اضافه مي‌كنيم و سپس روغن کنجد را اضافه کرده و بعد از يك جوش خوردن از روي حرارت برداشته و با ليمو ترش تازه ميل مي‌كنيم. ( براي 6 نفر كافيست)


خوراك لوبيا چيتي با گندم و سس مخصوص:

مواد لازم: لوبيا چيتي 400 گرم، گندم با پوست 100 گرم، پياز متوسط 1 عدد، نمك فلفل زرد چوبه به مقدار لازم.

طرز تهيه: لوبيا و گندم را از شب قبل خيس مي‌كنيم و سپس آن را با 5 ليوان آب روي گاز قرار مي‌دهيم تا بجوشد سپس حرارت را كم مي‌كنيم تا 20 دقيقه مانده پخته شود، سپس نمك و ادويه جات را به آن افزوده و صبر مي‌كنيم تا كاملاً غذا لعابدار و غليظ شود. سپس آن را داخل ظرفي كشيده و سس مخصوص را اضافه مي‌كنيم.

طرز تهیه سس مخصوص:

مواد لازم: ارده مایع 5 قاشق، نخود پخته 7 قاشق، سير 1 حبه، آب ليمو ترش تازه نصف ليوان، نمك 1 قاشق چايخوري، فلفل قرمز نصف قاشق غذا خوري، سركه سيب 6 قاشق غذا خوري، روغن زيتون 1 ليوان، گل كتيراي آسياب شده 1 قاشق چايخوري.

طرز تهيه: نخود را از شب قبل خيس كرده و بپزيد تا آب آن كلاً كشيده شود. پس از سرد شدن آن را با ارده مایع و آب ليمو ترش تازه، سير و نمك و فلفل قرمز و روغن زیتون با مخلوط كن كاملاً مخلوط كنيد تا غليظ شود براي غليظ شدن آن را به مرور مخلوط ميكنيم يعني چند بار مخلوط كن را روشن و خاموش كرده و چند دقيقه صبر ميكنيم تا مواد كاملاً مخلوط شود. بايد دقت نمائيد تا سس رقيق نشود اگر رقيق شد كمي نخود اضافه كنيد در صورت غليظ شدن آب ليمو ترش اضافه شود تا سس دلخواه به دست آيد.


 خوراك سيب زميني مخصوص:

مواد لازم: سيب زميني 400 گرم، پنير ليقوان 75 گرم، مغز گردو 100 گرم، نعناع 2  قاشق غذا خوري، روغن زيتون 6 الي 7  قاشق غذا خوري، هل، دارچين از هر كدام نصف قاشق چايخوري

طرز تهيه: ابتدا سيب زميني‌ها را بخار پز كرده و پوست آن را مي‌كنيم و آنها را درشت رنده مي‌كنيم. روغن زيتون را اضافه کرده و مغز گردو را آسياب كرده به آن اضافه مي‌كنيم. به جاي نمك از پنير استفاده مي‌كنيم يعني پنير را رنده كرده با مغز گردو مخلوط مي‌كنيم. در آخر نعناع به همراه هل و دارچين روي غذا مي‌ريزيم. غذا هر چقدر سردتر شود خوشمزه‌تر مي‌شود.


خوراك لوبيا چيتي با بلغور:

مواد لازم: لوبيا چيتي 500 گرم، بلغور 100 گرم، پياز 1 عدد، گوجه فرنگي 3 عدد، گلپر 1 قاشق مربا خوري، روغن زيتون 6 قاشق غذا خوري، دارچين، زعفران، زيره سياه، هل، نمك و فلفل از هر كدام به مقدار کافی، آب ليمو ترش به مقدار لازم.

طرز تهيه: لوبيا چيتي را از شب قبل خيس كرده و بلغور را هم با همان آب، صبح بار مي‌گذاريم. گوجه فرنگي‌ها را با يك حبه سير به همراه يك ليوان آب مخلوط مي‌كنيم و پياز را خلال نازك كرده به آن مي‌افزائيم و به همراه نمك و ادويه جات به لوبيا ي پخته شده مي‌افزائيم و مي‌گذاريم تا به آرامي بپزد و جا بيفتد. در آخر روغن را اضافه مي‌كنيم. (بجاي بلغور از سيب زميني پخته شده و كوبيده شده ميتوان استفاده كرد. براي 7 نفر كافيست)

خوراك قارچ مخصوص:

مواد لازم: قارچ 300 گرم، سيب زميني 400 گرم، پياز 1 عدد، گل كلم 300 گرم، كدو خورشتي كوچك 1 عدد، باميه ريز 100 گرم، آب 3 ليوان، روغن زيتون يا كنجد 5 قاشق غذا خوري، سير 2 حبه، گوجه فرنگي 400 گرم، نمك، زنجبيل، دارچين، زرد چوبه از هر كدام مقداري، فلفل در صورت تمايل به مقدار لازم.

طرز تهيه: اول قارچها را خرد مي‌كنيم و بعد سيب زميني‌ها را نگيني خرد مي‌كنيم. گل كلم را خرد کرده، باميه را آماده و كدو خورشتي را نیز بصورت حلقه‌اي خرد مي‌كنيم. سير را رنده و گوجه فرنگي را پوست مي‌كنيم و آنها را نیز خرد مي‌كنيم. سپس تمام مواد را با مقداري آب در يك ماهي تابه بر روي گاز مي‌گذاريم. بعد از به جوش آمدن، حرارت را كم میکنیم و نمك و ادويه جات را به آن اضافه کرده و مي‌گذاريم پخته و جا بيفتد. در آخر روغن را به آن اضافه كرده و پس از 10 دقيقه از روي شعله برمي‌داريم. (اين غذا براي شش نفر كافيست.)


خوراك كدو و بادمجان:

مواد لازم: بادمجان قلمي و مشكي 700 گرم، كدو خورشتي 500 گرم، سيب زميني 2 عدد، پياز 1 عدد، گوجه فرنگي 4 عدد، سير 2 حبه، نعناع خشك و سبزي خشك 2 قاشق مربا خوري، روغن زيتون 6 قاشق غذا خوري، آب 3 ليوان، نمك و فلفل و دارچين و هل و زرد چوبه وزنجبيل به مقدار لازم.

طرز تهيه: اول بادمجان را پوست كنده و بصورت حلقه‌اي خرد مي‌كنيم و در آب نمك به مدت 30 دقيقه مي‌گذاريم و سپس نمك آن را مي‌شوئيم. بعد كدو، سيب زميني و گوجه فرنگي را پوست كنده بصورت حلقه‌اي خرد مي‌كنيم. كليه مواد را به ترتيب روي هم چيده و لابه لاي آنها خلال پياز و سير را كه بصورت حلقه‌اي در آورده ايم مي‌ريزيم و به همراه آب روي شعله گاز قرار مي‌دهيم. پس از يك جوش خوردن نمك و بقيه ادويه جات را اضافه کرده و حرارت را كم می کنیم. پس از يك ربع از روي اجاق غذا را برميداريم. ( براي 5 الي 6 نفر كافيست در صورت تمايل با ليمو ترش تازه ميل مي‌كنيم)


خوراك كشك بادمجان:

مواد لازم: بادمجان قلمي و مشكي براق 1 كيلو، پياز يك عدد، پونه خشك 1 قاشق غذا خوري، سير 2 حبه، روغن کنجد 5 قاشق غذا خوري، نمك فلفل زرد چوبه، دارچين به مقدار لازم، مغز پسته آسياب شده 100 گرم، مواد لازم براي كشك: كشك محلي 250 گرم، سير 1 حبه، نعناع 1 قاشق مربا خوري.

طرز تهيه: بادمجانها را پوست كنده و بصورت طولي برش دهيد و بمدت 25 دقيقه در آب نمك بخوابانيد و سپس آب نمك آنها را كاملاً بشوئيد. پياز را خلال كرده و به همراه بادمجان با 2 الي 3 ليوان آب در ظرف مناسب ريخته و بر روي حرارت بگذاريد تا بجوشد. پس از يك جوش شعله را كم کرده و سير رنده شده را به همراه پونه به غذا اضافه كنيد و صبر كنيد تا كاملاً بپزد. سپس روغن را به آن اضافه كنيد و به مدت 10 دقيقه درب آن را بگذاريد تا جا بيفتد. آنگاه غذا را در ظرف مناسب بكشيد و براي تزئين ابتدا كشك را سائيده و به مقدار لازم روي غذا بريزيد.

آماده كردن كشك:

كشك را از شب قبل خيس كرده و به همراه مواد گفته شده در مخلوط كن به شكل سس درآوريد و مورد استفاده قرار دهيد. براي 5 نفر كافيست. (توصيه مي‌شود اين غذا را يك وعده در هفته ميل كنيد تا دچار پوكي استخوان نشويد. بهتر است بعد از آن دو عدد خرما ميل شود چون خرما ويتامين Dدارد و جذب كليه فسفات را آسان مي‌كند)


خوراك كله جوش مخصوص:

مواد لازم: كشك محلي 250 گرم، مغز گردو 100 گرم، مغز پسته 50 گرم، پياز متوسط 1 عدد، سير 1 حبه، پونه كوهي خشك شده 1 قاشق، روغن زيتون 7 قاشق.

طرز تهيه: كشك را در 4 ليوان آب خيس كرده و سپس در مخلوط كن ریخته تا بصورت خامه در آيد. سپس سير و پياز رنده شده، مغز گردو، مغز پسته و نعناع را در مخلوط كن با كشك به مدت 15 دقيقه مخلوط كنيد و آن را بر روي حرارت گذاشته و بگذاريد يك جوش بزند. مواظب باشيد سر نرود. روغن را اضافه كرده، از روي حرارت برداريد. غذا آماده است با سنگك تازه ميل كنيد. سپس 2 عدد خرما ميل كنيد. (براي پوكي استخوان مفيد است ).

خوراك حليم بادمجان:

مواد لازم: بادمجان مشكي و قلمي 500 گرم، لوبيا سفيد 100 گرم، پياز 1 عدد، سير 4 حبه، نعناع خشك شده 1 قاشق مربا خوري، گردو و پسته آسياب شده 50 گرم، روغن زيتون 5 قاشق، نمك و زرد چوبه و زعفران به مقدار لازم، كشك سائيده شده به مقدار لازم.

طرز تهيه: ابتدا بادمجانها را پوست كنده و طولي برش دهيد يا خرد كنيد، سپس نيم ساعت در آب نمك بخوابانيد. بعد آنها را كاملاً بشوئيد تا نمك آن دفع شود. لوبيا سفيد را كه از شب قبل خيس كرده ايد جداگانه بپزيد طوري كه آب آن كشيده شود. آنگاه يك رديف بادمجان در يك ظرف مناسب بريزيد يا بچينيد و روي آن سير خرد شده و نعناع و پياز خرد شده، نمك و زرد چوبه بریزید. اين عمل را به همين ترتيب تكرار مي‌كنيم تا بادمجانها تمام شود. سپس 1 ليون آب اضافه مي‌كنيم و با حرارت ملايم بگذارید بپزد تا جا بیفتد. حال لوبياي پخته شده را با كمي آب در مخلوط كن كاملاً مخلوط مي‌كنيم تا بصورت كرم درآيد سپس آن را به بادمجان اضافه ميكنيم و خوب آن را ميكوبيم تا يكنواخت شود غذا را در ظرفي بكشيد و مقداري روغن زيتون بر روي آن مي‌ريزيم و بعد كشك سائيده را ميريزيم و روي آن را با گردو و پسته آسياب شده تزئين ميكنيم و 2 عدد خرمادر آخر استفاده شود.


خوراك لوبيا كشاورزي:

مواد لازم: لوبياي كشاورزي يا كپسولي 400 گرم، سيب زميني 1 عدد، گوجه فرنگي 2 عدد، پياز 1 عدد، گل پر سائيده شده 1 قاشق مربا خوري، نمك و زرد چوبه به مقدار لازم، روغن زيتون 5 قاشق غذا خوري، آب ليمو ترش تازه به مقدار تازه.

طرز تهيه: لوبيا را از شب قبل خيس كرده و با همان آب روي حرارت مي‌گذاريم پس از جوش خوردن حرارت را كم ميكنيم. پياز را خلال كرده و به آن اضافه مي‌كنيم. سيب زميني را نیز بصورت نگيني خرد كرده و گوجه فرنگي‌ها را پوست كنده و رنده کرده و با ادويه جات به غذا اضافه كنيد و بگذاريد جا بيفتد و آماده شود سپس در ظرف مناسبي كشيده و با روغن، گلپر و آب ليمو ترش ميل كنيد. (براي 5 نفر كافي است).


خوراك عدس:

مواد لازم: عدس نيم كيلو، پياز 1 عدد، سيب زميني يك عدد، گوجه فرنگي درشت 1 عدد، روغن زيتون 4 قاشق، دارچين، زعفران و زرد چوبه از هر كدام نصف قاشق چايخوري، آب ليمو ترش تازه به مقدار دلخواه، آويشن به مقدار لازم

طرز تهيه: ابتدا عدس را شسته و به همراه پياز خلال شده روي اجاق با حرارت مناسب بجوشانيد. سپس حرارت را كم كرده بعد سيب زميني راخرد كرده و گوجه فرنگي را رنده و هر دو را با نمك و فلفل و دارچين و زرد چوبه و روغن به غذا اضافه کرده و بگذاريد به آرامي جا بيفتد و پس از آماده شدن آن را در ظرفي بكشيد و آويشن و ليمو ترش اضافه نمایید. (براي 5 نفر كافي است ).


خوراك نخود:

مواد لازم: نخود 250 گرم، گندم با پوست 100 گرم، پياز يك عدد، گوجه 2 عدد، روغن زیتون 3 قاشق غذا خوري، نمك، فلفل، دارچين زرد چوبه، زيره سياه به مقدار لازم، آب ليمو ترش به مقدار دلخواه.

 طرز تهيه: نخود و گندم را از شب قبل خيس کرده و با همان آب روي حرارت بگذاريد تا بجوشد. پس از يك جوش حرارت را كم كنيد و پياز را خلال كرده و به آن بيفزائيد و بگذاريد تا بپزد. سپس گوجه‌ها را پوست كنده و رنده كنيد به همراه نمك و ادويه جات و روغن به نخود اضافه کرده و اجازه دهيد تا غذا پخته و جا بيفتد. سپس آن را برداشته و در يك ظرف مناسب بكشيد و روغن و مقداری آب ليموترش و زيره سياه آسياب شده به آن اضافه كنيد. (اين غذا براي تنظيم هورمونهاي خانمها بسيار مفيد است و زيره از نفخ و از طبع سرد جلوگيري مي‌كند و فوق العاده از ارزش غذايي مناسبي برخوردار است. )

 

خوراك مخصوص حبوبات پروتئين دار:

مواد لازم: نخود 1 پيمانه، گندم با پوست 1 پيمانه، عدس نصف پيمانه، ماش نصف پيمانه، لوبيا چيتي نصف پيمانه، جو پوست كنده نصف پيمانه، پياز متوسط 1 عدد، گوجه فرنگي 2 عدد، روغن زیتون 3الي4 قاشق، نمك، فلفل، زرد چوبه، دارچين و زيره سياه به مقدار دلخواه، آب ليمو ترش تازه به مقدار لازم.

طرز تهيه: همه حبوبات را از شب قبل خيس كنيد و با همان آب روي حرارت بگذاريد. پياز را خلال و گوجه فرنگي‌ها را پوست كنده و رنده کرده و به همراه نمك و ادويه جات به غذا اضافه كنيد و اجازه دهيد غذا جا بيفتد و لعاب دهد. سپس غذا را در يك ظرف مناسب كشيده روغن و آب ليمو ترش را اضافه كنيد. (چون اين خوراك از ارزش غذايي فوق العاده برخوردار است از آن در هفته حداقل يك مرتبه استفاده كنيد براي 6 نفر كافيست).


خوراك حليم گندم:

مواد لازم: گندم با پوست 250 گرم، دارچين به مقدار دلخواه، روغن زیتون 3تا4قاشق غذا خوري، عسل يا شيره انگور 2قاشق در صورتيكه شيره است
 4 قاشق

طرز تهيه: گندم را از شب خيس كرده و ميپزيم و سپس مي‌گذاريم تا سرد شود و آن را با مخلوط كن كاملاً مخلوط كرده تا له شود و بصورت يكنواخت درآيد و مجدداً مخلوط آماده شده را بر روي حرارت بگذاريد تا قوام بيايد و كش پيدا كند. بايستي در اين فاصله آن را كاملاً هم بزنيم تا جا بيفتد. سپس داخل یک ظرف چيني كشيده و با دارچين و مقداري زنجبيل تزئين کرده و روغن و عسل يا شيره اضافه و ميل شود. با وجود گندم و عسل يا شيره غذاي كاملي است براي 5 نفر.


خوراك ميرزا قاسمي:

مواد لازم: بادمجان درشت سه عدد، گوجه فرنگي 800 گرم، سير متوسط 5 حبه، نمك، فلفل، دارچين، زنجبيل، زرد چوبه از هر كدام به مقدار لازم، روغن کنجد 8 قاشق، .

طرز تهيه: ابتدا بادمجانها را شسته و خشك ميكنيم و بعد آنها را سيخ کرده و روي آتش مي‌گذاريم تا كباب شود. پس از خنك شدن پوست آنها را بگيريد. بعد گوجه فرنگي‌ها را پوست کنده و بصورت ريز خرد ميكنيم و آنها را به همراه سير رنده شده در ماهي تابه روي گاز مي‌گذاريم تا بجوشد. بعد حرارت را ملايم كرده و بادمجانها را خرد و به همراه ادويه جات گفته شده به گوجه فرنگي اضافه ميكنيم و آن را خوب مخلوط مي‌كنيم و درب ماهي تابه را مي‌گذاريم تا پخته شود و آب اضافي آن تبخير گردد. سپس روغن کنجد را به آن اضافه ميكنيم. پس از چند دقيقه غذا آماده است. ( براي 6 نفر كافيست.)

 

نکات مهم که باید در حین انجام رژیم رعایت شود:

1) این رژیم گیاهی پختنی می باشد و شما میتوانید همراه آن از نان سنگک و سالاد و هر گونه غذای خام گیاهی یا پختنی استفاده کنید.

2) در صورت داشتن ضعف می توانید از آجیل خام، انجیر، خرما، شربت عسل و میوه استفاده کنید.

3) توجه داشته باشید که از خوردن گوشت، لبنیات، چایی و برنج جدا خودداری شود.