پیشگیری ودرمان کرونا باتغذیه و روش . اطلاعات بیشتربا شماره 09104734624 به واتساپ مراجعه نمایید     ــ    
 
خوراک گیاهی پختنی 

انوانواع خوراکی های گیاهی

خوراك سبزيجات :
مواد لازم :لوبيا سبز 200 گرم ، كلم برگ 100 گرم ، سيب زميني 2 عدد ، هويج فرنگي 3 عدد ، سير 2 حبه ، پياز 1 عدد ، لوبيا چيتي 150 گرم ، گوجه فرنگي 4 عدد فلفل دلمه سبز كوچك 1 عدد ، كدو سبز يا خورشتي يا خياري 1 عدد ، نمك و دارچين و زعفران و زيره سياه و هل به مقدار لازم ، فلفل در صورت تمايل مقداري ، زرد چوبه يك قاشق چايخوري ، روغن زيتون 5 الي 6 قاشق ، ليمو ترش تازه 4 عدد .
طرز تهيه : لوبيا را از شب قبل خيس كرده و جداگانه آن را مي پذيم تا آب آن كشيده شود و بعد همه سبزيجات را با غير از گوجه فرنگي خرد مي كنيم و گوجه فرنگي را با سير رنده شده مخلوط مي كنيم و با يك  آب مي پذيم بعد از پخته شدن لوبيا را اضافه مي كنيم و سپس روغن را اضافه مي كنيم بعد از يك جوش خوردن از روي حرارت برداشته و با ليمو ترش تازه ميل مي كنيم . براي 6 نفر كافيست .
خوراك لوبيا چيتي با گندم و سس مخصوص :
مواد لازم : لوبيا چيتي 400 گرم ، گندم با پوست 100 گرم ، پياز متوسط 1 عدد ، نمك فلفل زرد چوبه به مقدار لازم .
طرز تهيه : لوبيا و گندم را از شب قبل خيس مي كنيم و سپس آن را با 5 ليوان آب روي گاز قرار مي دهيم تا بجوشد سپس حرارت را كم مي كنيم تا پخته شود تا 20 دقيقه مانده آماده شود نمك و ادويه جات را به آن افزوده و صبر مي كنيم تا كاملاً غذا لعاب دهد و غليظ شود سپس آن را به ظرفي كشيده و سس مخصوص را اضافه مي كنيم.
سس شماره 1 :

مواد لازم : ارده 5 قاشق ، نخود پخته 7 قاشق ، سير 1 حبه ، آب ليمو ترش تازه نصف ليوان ، نمك 1 قاشق چايخوري ، فلفل قرمز نيم قاشق غذا خوري ، سركه سيب 6 قاشق غذا خوري ، روغن زيتون  1 ليوان ، گل كتيراي آسياب شده 1 قاشق چايخوري

طرز تهيه : نخود را از شب قبل خيس كرده و بپذيد تا آب آن كلاً كشيده باشد پس از سرد شدن آن را با ارده و آب ليمو ترش تازه سير و نمك و فلفل قرمز و روغن مايع و مخلوط كن كاملاً مخلوط كنيد تا غليظ شود براي غليظ شدن آن را به مرور مخلوط ميكنيم يعني چند بار مخلوط كن را روشن و خاموش كرده و چند دقيقه صبر ميكنيم تا مواد كاملاً مخلوط شود بايد دقت نمائيد تا سس رقيق نشود اگر رقيق شد كمي نخود اضافه كنيد در صورت غليظ شدن آب ليمو ترش اضافه شود تا سس دلخواه به دست آيد .                                                                      

 خوراك سيب زميني مخصوص :
مواد لازم : سيب زميني 400گرم ، پنير ليقوان 75 گرم ، مغز گردو 100 گرم ، نعناع 2 قاشق غذا خوري ، روغن زيتون 6 الي 7 قاشق غذا خوري ، هل دارچين از هر كدام نصف قاشق چايخوري
طرز تهيه : ابتدا سيب زميني ها را بخار پز كرده و پوست كن مي كنيم و آنها را درشت رنده مي كنيم روغن زيتون را اضافه مي كنيم و مغز گردو را آسياب كرده به آن اضافه مي كنيم به جاي نمك از پنير استفاده مي كنيم يعني پنير را رنده كرده با مغز گردو مخلوط مي كنيم در آخر نعناع بهمراه هل و دارچين روي غذا مي ريزيم و غذا هر چقدر سردتر شود خوشمزه تر مي شود
خوراك لوبيا چيتي با بلغور :
مواد لازم : لوبيا چيتي 500 گرم ، بلغور 100 گرم ، پياز 1 عدد ، گوجه فرنگي 3 عدد ، گل پر 1 قاشق مربا خوري ، روغن زيتون 6 قاشق غذا خوري ، دارچين زعفران زيره سياه هل نمك و فلفل از هر كدام به مقدار لازم ، آب ليمو ترش به مقدار لازم .
طرز تهيه : لوبيا چيتي را از شب قبل خيس كرده و بلغور را هم با همان آب صبح بار مي گذاريم گوجه فرنگي ها را با يك حبه سير با يك ليوان آب مخلوط مي كنيم و پياز را خلال نازك كرده به آن مي افزائيم بهمراه نمك و ادويه جات به لوبيا ي پخته شده مي افزائيم و ميگذاريم تا به آرامي بپذد و جا بيوفتد در آخر روغن را اضافه مي كنيم بجاي بلغور از سيب زميني پخته شده و كوبيده شده ميتوان استفاده كرد . براي 7 نفر كافيست .
خوراك قارچ مخصوص :
مواد لازم :قارچ 300 گرم ، سيب زميني 400 گرم ، پياز 1 عدد ، گل كلم 300 گرم كدو خورشتي كوچك 1 عدد ، باميه ريز 100 گرم ، آب 3 ليوان ، روغن زيتون يا كنجد 5 قاشق غذا خوري ، سير 2 حبه ، گوجه فرنگي 400 گرم ، نمك زنجبيل دارچين زرد چوبه از هر كدام مقداري ، فلفل در صورت تمايل به مقدار لازم .
طرز تهيه : اول قارچها را خرد مي كنيم و بعد سيب زميني ها را نگيني خرد مي كنيم گل كلم را خرد مي كنيم باميه را آماده مي كنيم كدو خورشتي را بصورت حلقه اي خرد مي كنيم سير را رنده و گوجه فرنگي را پوست مي كنيم و آنها را خرد مي كنيم سپس تمام مواد را با مقداري آب در يك ماهي تابه بر روي گاز مي گذاريم بعد از به جوش آمدن با حرارت كم نمك و ادويه جات را به آن اضافه مي كنيم و ميگذاريم پخته و جا بيوفتد در آخر روغن به آن اضافه كرده پس از 10 دقيقه از روي شعله بر ميداريم . اين غذا براي شش نفر كافيست .
خوراك كدو و بادمجان :
مواد لازم : بادمجان قلمي و مشكي 700 گرم ، كدو خورشتي 500 گرم ، سيب زميني 2 عدد ، پياز 1 عدد ، گوجه فرنگي 4 عدد ، سير 2 حبه ، نعناع خشك و سبزي خشك 2 قاشق مربا خوري ، روغن زيتون 6 قاشق غذا خوري ، آب 3 ليوان ، نمك و فلفل و دارچين و هل و زرد چوبه وزنجبيل به مقدار لازم .
طرز تهيه : اول بادمجان را پوست كنده و بصورت حلقه اي خرد مي كنيم و در آب نمك به مدت 30 دقيقه مي گذاريم و سپس نمك آن را مي شوئيم بعد كدو سيب زميني و گوجه فرنگي را پوست كنده بصورت حلقه اي خرد مي كنيم كليه مواد را به ترتيب روي هم چيده و لابلاي آنها خلال پياز و سير را كه بصورت حلقه اي در آورده ايم مي ريزيم و بهمراه آب روي شعله گاز قرار مي دهيم پس از يك جوش خوردن نمك و بقيه ادويه جات را اضافه مي كنيم و حرارت را كم كرده پس از يك ربع ساعت از روي اجاق برميداريم براي 5 الي 6 نفر كافيست در صورت تمايل با ليمو ترش تازه ميل مي كنيم
خوراك كشك بادمجان :
مواد لازم : بادمجان قلمي و مشكي براق 1 كيلو ، پياز يك عدد ، پونه خشك 1 قاشق غذا خوري ، سير 2 حبه ، روغن 5 قاشق غذا خوري ، نمك فلفل زرد چوبه دارچين به مقدار لازم ، مغز پسته آسياب شده 100 گرم ، مواد لازم براي كشك : كشك محلي 250 گرم ، سير 1 حبه ، نعناع 1 قاشق مربا خوري .
طرز تهيه : بادمجانها را پوست كنده بصورت طولي برش دهيد و بمدت 25 دقيقه در آب نمك بخوابانيد و سپس آب نمك آنها را كاملاً بشوئيد و پياز را خلال كرده و بهمراه بادمجان با 2 الي 3 ليوان آب در ظرف مناسب ريخته و بر روي حرارت بگذاريد تا بجوشد پس از يك جوش شعله را كم كنيد و سير رنده شده را بهمراه پونه به غذا اضافه كنيد صبر كنيد تا كاملاً بپذد سپس روغن را به آن اضافه كنيد و به مدت 10 دقيقه درب آن را بگذاريد تا جا بيوفتد آنگاه غذا را در ظرف مناسب بكشيد براي تزئين ابتدا كشك سائيده را ب مقدار كشك آسياب شده روي غذا بريزيد توصيه مي شود اين غذا را يك وعده در هفته ميل كنيد تا دچار پوكي استخوان نشويد بهتر است بعد از آن دو عدد خرما ميل شود چون خرما ويتامين D  دارد و جزب كليه فسفات را آسان مي كند .آماده كردن كشك: كشك را از شب قبل خيس كرده و بهمراه مواد گفته شده در مخلوط كن بشكل سس درآوريد و مورد استفاده قرار دهيد . براي 5 نفر كافيست .
خوراك كله جوش مخصوص :
مواد لازم : كشك محلي 250 گرم ، مغز گردو 100 گرم ، مغز پسته 50 گرم ، پياز متوسط 1 عدد ، سير 1 حبه ، پونه كوهي خشك شده 1 قاشق ، روغن زيتون 7 قاشق .
طرز تهيه : كشك را در4 ليوان آب خيس كرده و بگذاريد در مخلوط كن بصورت خامه در آيد همراه با سير و پياز رنده شده مغز گردو، مغز پسته،نعناع را در مخلوط كن با كشك به مدت 15 دقيقه مخلوط كنيد و آنراروي حرارت گذاشته و بگذاريد يك جوش بزند مواظب باشيد سر نرود و روغن را اضافه كرده از روي حرارت برداريد غذا آماده است با سنگك تازه ميل كنيد.براي پوكي استخوان مفيد است.سپس 2عدد خرما ميل كنيد.
خوراك حليم بادمجان :
مواد لازم : بادمجان مشكي و قلمي 500 گرم ، لوبيا سفيد 100 گرم ، پياز 1 عدد ، سير 4 حبه ، نعناع خشك شده 1 قاشق مربا خوري ، گردو و پسته آسياب شده 50 گرم ، روغن زيتون 5 قاشق ، نمك و زرد چوبه و زعفران به مقدار لازم ، كشك سائيده شده به مقدار لازم .
طرز تهيه : ابتدا بادمجانها را پوست كنده و طولي برش دهيد يا خرد كنيد سپس نيم ساعت در آب نمك بخوابانيد سپس آنها را كاملاً بشوئيد تا نمكك آن دفع شود .و لوبيا سفيد را كه از شب قبل خيس كرده ايد جداگانه بپذيد طوري كه آب آن كشيده شود آنگاه يك رديف بادمجان در يك ظرف مناسب بريزيد يا بچينيد و روي آن سير خرد شده و نعناع و سپس پياز خرد شده نمك و زرد چوبه اين عمل را به همين ترتيب عمل كنيد يا تكرار مي كنيم تا بادمجانها تمام شود سپس 1 ليون آب اضافه مي كنيم و با حرارت ملايم مي پذيم در انتها روغن  اضافه  مي كنيم و اجازه ميدهيم تا جا بيوفتد، حال لوبياي پخته شده را با كمي آب در مخلوط كن كاملاً مخلوط مي كنيم تا بصورت كرم درآيد سپس آن را به بادمجان اضافه ميكنيم و خوب آن را ميكوبيم تا يكنواخت شود غذا را در ظرفي بكشيد و مقداري روغن زيتون بر روي آن مي ريزيم و بعد كشك سائيده را ميريزيم و روي آن را با گردو و پسته آسياب شده تزئين ميكنيم و 2 عدد در آخر خرما استفاده شود .
خوراك لوبيا كشاورزي :
مواد لازم :لوبياي كشاورزي يا كپسولي 400 گرم ، سيب زميني 1 عدد ،گوجه فرنگي 2 عدد ، پياز 1 عدد ، گل پر سائيده شده 1 قاشق مربا خوري ، نمك و زرد چوبه به مقدار لازم ، روغن زيتون 5 قاشق غذا خوري ، آب ليمو ترش تازه به مقدار تازه .
طرز تهيه : لوبيا را از شب قبل خيس كرده و با همان آب روي حرارت ميگذاريم پس از جوش خوردن حرارت را كم ميكنيم و پياز را خلال كرده و به آن اضافه مي كنيم سيب زميني را بصورت نگيني خرد كرده و گوجه فرنگي ها را پوست كنده و رنده كنيد حال گوجه و سيب را با ادويه جات به غذا اضافه كنيد و بگذاريد جا بيوفتد و آماده شود . در ظرف مناسبي كشيده و با روغن گلپر و آب ليمو ترش ميل كنيد . براي 5 نفر كافي است .
خوراك عدس :
مواد لازم : عدس نيم كيلو ، پياز 1 عدد ، سيب زميني يك عدد ، گوجه فرنگي درشت 1 عدد ، روغن زيتون با مايع 4 قاشق ، دارچين زعفران و زرد چوبه از هر كدام نصف چايخوري ، آب ليمو ترش تازه به مقدار دلخواه .آويشن به مقدار لازم
طرز تهيه : ابتدا عدس را شسته به همراه پياز خلال شده روي اجاق با حرارت مناسب بجوشاني سپس حرارت را كم كرده بعد سيب زميني و گوجه را خرد كرده البته گوجه فرنگي را رنده كنيد حال هر دو را با نمك و فلفل و دارچين و زرد چوبه و روغن به غذا اضافه كنيد و بگذاريد به آرامي جا بيوفتد و پس از آماده شدن آن را در ظرفي بكشيد --- با آويشن و ليمو ترش اضافه كنيد . براي 5 نفر كافي است .
خوراك نخود :
مواد لازم : نخود 250 گرم،گندم با پوست100گرم،پياز1عدد،گوجه2عدد،روغن مايع3 قاشق غذا خوري،نمك فلفل دارچين  زرد چوبه زيره سياه بمقدارلازم،آب ليمو ترش بمقداردلخواه.
 طرز تهيه: نخود وگندم را از شب قبل خيس كنيد و با همان آب روي حرارت بگذاريد پس از يك جوش حرارت را كم كنيد پياز را خلال كرده و به آن بيافزائيد و بگذاريد تا بپزد سپس گوجه ها را پوست كنده و رنده كنيد بهمراه نمك و ادويه جات و روغن به نخود اضافه کرده واجازه دهيد تا غذا پخته شودو جا بيفتد و آنرا برداشته و درظرف مناسب بكشيد و مقداری آب ليموترش و زيره سياه آسياب شده به آن اضافه كنيد اين غذا براي تنظيم هرمونهاي خانمها بسيار مفيد است و زيره از نفخ و تب سرد جلوگيري مي كند و فوق العاده از ارزش غذايي مناسبي برخوردار است .
خوراك مخصوص حبوبات پروتئين دار :
مواد لازم : نخود 1 پيمانه ، گندم با پوست 1 پيمانه ، عدس نصف پيمانه ، ماش نصف پيمانه ، لوبيا چيتي نصف پيمانه ، جو پوست كنده نصف پيمانه ، پياز متوسط 1 عدد ، گوجه فرنگي 2 عدد ، روغن مايع 3الي4 قاشق ، نمك فلفل زرد چوبه دارچين و زيره سياه به مقدار دلخواه ، آب ليمو ترش تازه به مقدار لازم .
طرز تهيه : همه حبوبات را از شب قبل خيس كنيد و با همان آب روي گاز بگذاريد و حرارت را كم كنيد و پياز را خلال كرده و اضافه كنيد ، گوجه فرنگي ها را پوست كنده و رنده كنيد و بهمراه نمك و ادويه جات به غذا اضافه كني و اجازه دهيد غذا جا بيوفتد و لعاب دهد . غذا را در يك ظرف مناسب كشيده روغن و آب ليمو ترش را اضافه كنيد چون اين خوراك از ارزش ذايي فوق العاده برخوردار است از آن در هفته حداقل يك مرتبه استفاده كنيد براي 6 نفر كافيست .
خوراك حليم گندم :
مواد لازم : گندم با پوست 250 گرم ، دارچين به مقدار دلخواه ، روغن مايع 3تا4قاشق غذا خوري ، عسل يا شيره انگور 2قاشق در صورتيكه شير است 4 قاشق ،
طرز تهيه : گندم را از شب خيس كرده و ميپذيم و سپس مي گذاريم تا سرد شود و آن را با مخلوط كن كاملاً مخلوط كرده تا له شود و بصورت يكنواخت درآيد و مجدداً مخلوط آماده شده را بر روي حرارت بگذاريد تا به قوام بيايد و كش پيدا كند و بايستي در اين فاصله آن را كاملاً هم بزنيم تا جا بيوفتد و بر ظرف چيني كشيده و با دارچين و مقداري زنجبيل تزئين روغن و عسل يا شيره زده و ميل شود با وجود گندم و عسل يا شيره غذاي كاملي است براي 5 نفر.
خوراك ميرزا قاسمي :
مواد لازم : بادمجان درشت سه عدد ، گوجه فرنگي 800 گرم ، سير متوسط 5 حبه ، نمك فلفل دارچين زنجبيل زرد چوبه از هر كدام به مقدار لازم ، روغن 8 قاشق ، .
طرز تهيه : ابتدا بادمجانها را ميشوييم و خشك ميكنيم و بعد آنها را سيخ ميكنيم و روي آتش ميگذاريم و كباب ميكنيم پس از خنك شدن پوست آنها را بگيريد بعد گوجه فرنگيها را پوست ميكنيم و بصورت ريز خرد ميكنيم و آنها را بهمراه سير رنده شده در ماهي تابه روي گاز ميگذاريم تا بجوشد بعد حرارت را ملايم كرده و بادمجانها را خرد ميكنيم بهمراه ادويه جات گفته شده به گوجه فرنگي اضافه ميكنيم و آن را خوب مخلوط مي كنيم و درب ماهي تابه را ميگذاريم تا پخته شود و آب اضافي آن تبخير گردد و سپس روغن را به آن اضافه ميكنيم پس از چند دقيقه غذا آماده است براي 6 نفر كافيست .