پیشگیری ودرمان کرونا باتغذیه و روش . اطلاعات بیشتربا شماره 09104734624 به واتساپ مراجعه نمایید     ــ    
 
عادت های غلط غذایی 

عاد ت های غذايي غلط

در زندگي ماشيني وآ لودی هوا، کم تحرکی امروزی ، توجه به تغذيه قرآنی به عنوان يکي از ارکان مهم سلامتي است که متاسفانه با مشکل مواجه شده است. به همين دليل مشکلات تغذ يه اي هم در کشورهاي پيشرفته و هم در کشورهاي در حال توسعه رو به افزايش است.

از سوي ديگر بسياري از عادات غذايي خوب پيشينيان ما که مبتني بر دستورات ديني واسلامی هستند ، به فراموشي سپرده و عادات غذايي غلط جايگزين آنها شده است . هدف از بيان مطالب زير افزايش اطلاعات و آگاهي خوانندگان عزيز و تغيير در ديدگاه و نگرش آنها به منظور شناخت عادات غذايي غلط و اصلاح آنها به صورت اختياري و داوطلبانه مي باشد ، زيرا ما بر اين باوريم که دانستن بدون خواستن هرگز توانستن به بار نمي آورد. تعدادي از عادات غذايي غلط که بايد براي داشتن جسمي سالم و روحيه شاداب در اصلاح آنها بکوشيم عبارتند از :

1- نخوردن صبحانه

نخوردن صبحانه يک اشتباه بزرگ محسوب مي شود . صبحانه سالم نه تنها باعث افزايش انرژي و باز شدن فکر و ذهن مي شود، بلکه موجب انتخاب و مصرف مناسب وعده هاي غذايي ديگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد. همچنين خوردن صبحانه ممکن است به شما در مصرف کمتر کالري در ادامه روز کمک کند . بطوری که تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف مقدار کالري مشخص در ابتداي روز ، اثر سير کنندگي بيشتري نسبت به مصرف همان مقدار کالري در ساعت هاي ديگر خواهد داشت که اين امر موجب کاهش مجموع کالري مصرفي در روز مي شود. به خاطر داشته باشيد که صرف صبحانه مناسب و کامل ، احتمال به کارگيري عادات نادرست غذايي را در وعده هاي ديگر کاهش مي دهد. درصبحانه ها چه باید خوردرا انشاالله درآینده خواهیم گفت تا شما ازدست نا ن پنیر وچای شیرین نجات پیدا کرده وزندگی با نشاطی داشته باشید.

2-خوردن ناهار مفصل یا زیاد

اکثر مرد م با توجه به اینکه صبحا نه نمی خورند ویا نان پنیر می خورند گرسنه شده ودر وعده غذا ی ناهارزیاد می خورند که این روش غلط است  چرا ؟

برای اینکه درقرآن کریم سوره مبارکه مریم آیه 62 میفرما ید . وَ لهَمْ رِزْقُهُمْ فِيهَا بُكْرَةً وَ عَشِيًّا : ترجمه : و در آنجا روزى آنها صبح و شام (بى‏هيچ رنج) به آنها مى‏رسد. هما نطوری که بشر برای امتحا ن الهی به این جها ن آمده است تا خود را برای آن دنیا آما ده نما ید پس با یستی غذا را درنا هار کم خورد دلیل عقلی آن نیز به این شرح است چون فاصله زما نی صبحا نه تا نا هار کم است . ولی برعکس که می گویند شا م نخورید فا صله زما نی ناها رتا صبحا نه روز بعد خیلی زیا د است وسلو لهای

بدن را دچار مشکل خوا هد کرد وبیماری ها را با خود به ارمغا ن خواهد آورد . لذا ائمه معصومین (ع) میفرمایند اگر شام را وانهید رگها ی بدن بر شما لعن خواهند نمود . در ناهار چه غذا ی بایستی استفا ده کرد را درآینده محضر شما عرض خواهیم کرد .

3- غذا خوردن پيش از خواب .

متا سفا نه یکی از عا دت های غلط اکثریت مرد م د یر شا م خورد ن است .

يکي از توصيه هاي مهم دين مبين اسلام و متخصصين تغذيه اجتناب از خوردن غذا پيش ازخواب است . تحقيقات نشان داده اند که خوردن غذا 1 ساعت پيش از خواب ( بويژه غذاهاي چرب و ادويه دار) منجر به بدخوابي ، کسالت ، خستگي و کوفتگي در روز بعد خواهد شد . خوردن غذاهاي چرب پيش از خواب سبب کند شدن تخليه معده و تشديد سوء هاضمه و مصرف غذاهاي ادويه دار منجر به صدمات و سوزش هاي معده و ناراحتي گوارش خواهد شد. بنابر اين سعي کنيد حداقل 3 تا 4 ساعت قبل از خواب اقدام به خوردن غذا نماييد و چنانچه پيش از خواب احساس گرسنگي کرديد مقداري ميوه تازه مصرف کنيد.

4- پر خوري

پيامبر اکرم (ص) فرموده اند از پرخوري بپرهيزيد زيرا مادر همه بيماري هاست . و اميرالمؤمنين علي (ع) فرموده اند قبل از سير شدن کامل از سفره کنار رويد . امروزه نيز به خوبي ثابت شده است که پر خوري موجب بروز افزايش وزن و چاقي مي شود و خود منشأ بروز بسياري از بيماري ها نظير ديابت و سکته هاي قلبي و عروقي است. به شما توصيه مي نماييم که از پر خوري بويژه در وعده نا هار بپرهيزيد و وعده هاي غذايي خود را به جاي پر حجم به کم حجم سوق دهید. خوردن غذاهاي سالم و کم حجم حاوي کربوهيدرات هاي کمپلکس و پروتئين در طول روز نه تنها اشتهاي شما را کنترل مي کند، بلکه احتمال پرخوري را نيز کاهش خواهد داد . تعداد وعده هاي غذايي کم حجم همچنين باعث سوختن مقدار بيشتري کالري مي شود ، چرا که متابوليسم بدن همواره به فعاليت مي پردازد . ویا دستگاه گوارش می تواند نفس راحتی کشیده و سا یر اندام ها را بهتر می تواند تغذ یه نما ید . آزاده های عزیز که دربند رژیم سا بق (صدام ) بودند و دربد ترین شرایط روحی وروانی وجسمی وبهداشتی بسر می بردند ولی درآنجا دچا رکا نسر ودیگر بیماری های صعب العلا ج نشد ند ؟

برای اینکه غذا به این عزیزان کم می داد ند .

5- گرسنه ماندن

بر خلاف تصور همگان ، گرسنگي خود باعث افزايش وزن بدن به دليل ذخيره سازي چربي مي شود. هنگامي که براي مدتي طولاني غذا نمي خوريد ، بدن شما به دليل محروم ماندن از مواد غذايي دچار آشفتگي مي شود و هنگامي که دوباره شروع به خوردن غذا مي کنيد، بدن شما به طور فيزيولوژيک کالري مصرفي را به چربي تبديل مي نمايد. اگر هد ف شما از گرسنگي کشيدن کاهش وزن است بايد در برنامه رژيم خود تجديد نظر کنيد و به جاي گرسنگي ، يک برنامه مناسب ورزشي روزانه براي خود تعيين نماييد و بيشتر از ميوه ها ، سبزيجات ، حبوبات ، گوشت هاي کم چرب و ماهي استفاده کنيد . بهترين روش کاهش وزن تمرينات مرتب و رژيم غذايي مناسب است ، نه محروم کردن بدن از مواد مغذي مورد نياز آن هم به مدت طولاني.

درگرسنگی طو لا نی آنزیمی درمغز ترشح خواهد کرد که به شما دستور خواهد داد که تا می توانی بخور که این خود یک فا جعه است وبیماری ها رابه دنبا ل خوا هد داشت . ولذا ما باید یک برنامه غذای با وقت سنجیده شده نسبت به بد ن داشته با شیم که دربرنا مه ها ی آتی به صمع تا ن خواهد رسید .

6- ا نجا م کاری دیگر درهنگا م غذا خوردن

تحقيقات نشان داده اند که پرداختن به کاري ديگر همزمان با غذا خوردن ، منجر به پر خوري و در نتيجه افزايش وزن خواهد شد. اگر هنگام تماشاي تلويزيون ، صحبت با تلفن و يا بازي ويد ئويي مشغول غذا خوردن شويد، اين عوامل خارجي باعث حواس پرتي شده و شما توجه کمتري به نشانه هاي سير شدن که بيان کننده کافي بودن مقدار غذا و احساس سيري است ، مي کنيد و بطور ناخودآگاه به خوردن ادامه مي دهيد. زيرا در اين شرايط عمل خوردن به حرکتي غير هوشيارانه و مکانيکي تبديل مي شود.

در دستورات ديني ما آمده است که قبل از صرف غذا ، لحظه اي به غذاي خود توجه نماييد. با ذکر نام خداوند و تمرکز ، خوردن غذا را آغاز نماييد و در حين صرف غذا از صحبت کردن و کارهاي ديگر اجتناب کنيد برای اینکه این موقع شما مهما ن خدا وند هستید .

7- سریع خوردن غذا

از زمان شروع غذا تقريبا 20 دقيقه طول مي کشد که علائم سيري به مغز برسند بنابر اين اگر شما ظرف 5 يا 6 دقيقه غذاي خود را تمام کنيد ، مغز زمان کافي براي ارسال نشانه هاي سيري پيدا نمي کند و اين امر باعث پر خوري و پر کردن معده بيش از مقدار مورد نياز خواهد شد. بنا بر اين سعي کنيد آهسته غذا بخوريد ، آرام باشيد ، غذا را به طور کامل بجويد و از مزه غذا لذت ببريد .

8- نخورد ن آب درطول روز به مقدار کافی

ننوشيدن مقدار کافي آب در طول روز ، متابوليسم و سوخت و ساز بدن را کند مي کند و حتي ممکن است باعث اضافه وزن شود . آب مهمترين ماده مغذي و ماده اي ضروري است براي فعاليت هاي متابوليک بدن از جمله سوزاندن کالري . بنابر اين توصيه مي شود در طول شبانه روز بين 6 تا 8 ليوان ( و اگر ورزش مي کنيد بيشتر از اين مقدار ) آب مصرف نماييد و يا از نوشيدني هاي طبيعي مانند شربت عسل با نصف لیموترش تاره ، و آب ميوه ها  استفاده کنيد. از جايگزين کردن نوشابه هاي گازدار به جاي آب خود داري کنيد زيرا عوارض بسيار زيادي دارد و آنها از نظر تغذيه اي نيز فاقد ارزش غذايي هستند.

معمولا هرشخص روزی سه وعده غذا میل میکند نیم سا عت قبل ازغذا ودوساعت بعد از غذا یک لیوان آب میل نماید درروز6 لیوا ن می شود که بسیار عا لی است .

9- نخورد ن میوه وسبزی جا ت به اندازه کا فی

بسياري از مواد مغذي مورد نياز بدن بويژه ويتامين ها و مواد معدني مانند روي ، منيزيوم ، آهن و ... در انواع ميوه و سبزي وجود دارند و امتناع از خوردن آنها باعث بروز مشکلاتي در بدن خواهد شد .

يکي از مهمترين راه هاي تامين مواد معدني و ويتامين هاي مورد نياز بدن، مصرف ميوه و سبزيجات تازه و خالص است. بنابراين سعي کنيد اين مواد را جزء لاينفک رژيم غذايي قرار داده و هميشه به مقدار کافي از آنها استفاده نماييد . اين موضوع بويژه در مورد کودکان ، نوجوانان و جوانان در حال رشد از اهميت بيشتري برخوردار است ؟ برای اینکه انسا ن دانه خوار وگیاه خوار است وبیشترین غذای انسا ن که درقرآن کریم آمده است میوه ودا نه است . دراین خصوص درآینده سخن خوا هیم گفت ادامه دارد . جلیل بابا یی