پیشگیری ودرمان کرونا باتغذیه و روش . اطلاعات بیشتربا شماره 09104734624 به واتساپ مراجعه نمایید     ــ    
 
رمضان ورژیم لاغری 

رمضان و رژیم لاغری

 

فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ماه نیایش و روزه داری بر شما دوستان عزیز تهنیت باد.

در این ماه مبارک، سفره افطار در منزل روزه داران پهن می شود و مهمانی های بسیاری برای بهره بردن از ثواب کثیر ماه رمضان بر پا می گردد.

اگر رژیم لاغری تان را تا ماه مبارک دنبال کرده اید، در این ماه نیز می توانید با کمی تلاش و خودداری برنامه خود را پیگیری کنید. در طول روز اگر روزه دار باشید، مسلما غذایی مصرف نمی کنید، ولی در هنگام افطار تا سحر خود را مجاز می دانید به دلیل گرسنگی ای که در طول روز متحمل شده اید غذای بیشتری مصرف کنید یا فراموش می کنید که در برنامه رژیم لاغری هستید . باید بدانید که با روزه گرفتن میزان انرژی مورد نیاز شما کاهش یافته و به دلیل سازگاری بدن، گرسنگی کمتر از روزهای عادی می گردد.

دستور العمل های زیر می تواند شما را برای رعایت بهتر رژیم در ماه رمضان یاری کند:

1)      غذایی که در رژیم غذایی شما در وعده های مختلف ذکر شده، جمع کرده و به دو قسمت مساوی تقسیم کنید، نیمی را در افطار و نیمی را هنگام سحر بخورید. در خوردن افطار زیاده روی نکنید تا بتوانید هنگام سحر نیز سحری بخورید. با نخوردن سحری، مواد زائد حاصل از سوخت چربی در بدن شما جمع شده، باعث بروز حالت خستگی زیاد در انتهای روز می شود.

2)    پیش از آنکه بر سر سفره بنشینید، بدانید که از چه چیزهایی و به چه میزان باید بخورید تا زیاده روی نکنید.

  3)گرسنگی طولانی مدت موجب هدر رفتن سدیم، پتاسیم و پروتئین بدن شما می شود. سعی کنید، در سحر و افطار از غذاهایی که حاوی پروتئین بیشتر باشند مصرف کنید. پروتئین موجود در گوشت قرمز( 2 تا 3 بار در هفته مصرف شود )،مرغ، تخم مرغ محلی و ماهی دریایی غنی تر هستند. از مصرف روغن زیاد در تهیه غذا بپرهیزید که موجب افزایش تشنگی شما می شود.

برای تأمین سدیم و پتاسیم تلف شده در هر وعده، حتما سبزیجات تازه یا پخته ( آش یا سوپ پزی ) مصرف کنید.

  4) در عین حال سعی نکنید در ماه مبارک با کم خوری بیش ار حد خود را در معرض ابتلا به عوارض دستگاه گوارش و احیانا معده دردهای شدید قرار دهید.

  5) برای تأمین آب مورد نیاز بدنتان که 8 لیوان در روز است، از افطار تا سحر میوه های تازه و آب میوه مصرف کنید. از خوردن چای، قهوه و نوشابه خودداری کنید، چون در عین تأمین آب، اثر دیورتیکی آنها موجب افزایش ادرار و دفع آب از بدن شما می شود.

  6)از مصرف تنقلات بسیار شیرین و چرب مثل زولبیا بپرهیزید. بدن شما به آنها نیازی ندارد.

رمضان و تناسب اندام

روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان علاوه بر آثار روحی و معنوی، اثرات جسمانی بسیار ارزشمندی دارد. اما بدون شک زمانی میتوان از تاثیرات مثبت روزه بهره مند شد که تغذیه در هنگام افطار و سحرمنطبق با یک رژیم متعادل و متنوع باشد. این روزها سفره های سحری وافطار خیلی ها با انواع غذاهای چرب وشیرین مثل حلوا ، کاچی ،خرما ،شله زرد ، شیربرنج چرب وشیرین و بالاخره ،زولبیا وبامیه رنگین می شود .نتیجه اینکه پس از یک ماه روزه داری نه تنها وزن کم نمی کنیم بلکه با چند کیلو اضافه وزن مجددا به رژیم غذایی معمول خود برمی گردیم و روند چاقی واضافه وزن را با الگوی غذایی غلط هم چنان دنبال می کنیم.

بدون شک سود بردن از معنويات ماه مبارک رمضان بدون توجه به اصول بهداشتي و سلامت جسمي به دست نمي آيد ، خصوصا که فوايد جسمي روزه بر کسي پوشيده نيست. با برنامه ريزي درست براي تغذيه و مصرف صحيح مواد غذايي در اين ماه وپرهيز از زياده روي در خوردن مي توان از برکات معنوي اين ماه سود جست و فوايد بهداشتي روزه را به دست آورد. يكي از مهم ترين فوايد روزهداري بهبود وضعيت بدن و تناسب اندام است كه با سوخت بافت چربي و كاهش انرژي دريافتي ميسرمی شود.بنابر این در صورتی كه فرد روزه دارتوصیه های بهداشتی را رعایت كند، به طور طبیعی بعد از ماه رمضان، به دلیل كاهش چربیهای بدن باید تا چند كیلوگرم كاهش وزن پیدا كند . درسالهای اخیر بدلیل عادات ورفتارهای غلط غذایی روزه داری نه تنها موجب کاهش وزن نمی شود بلکه تهیه انواع و اقسام خوراکی ها ،شیرینی ها ی مختلف در مهمانی های افطار نه تنها موجب از بین بردن اثرات معنوی روزه شده بلکه با اسراف و پرخوری سرانجام اضافه وزن وچاقی را به همراه دارد.

چاقي با ذخيره بيش از حدانرژي به صورت چربي تعريف مي شود. اين مشكل در اثر عدم تعادل بين انرژي دريافتي و انرژي مصرفي ايجاد مي شود. چاقي از عوامل خطر بيماري هاي مزمن مانند فشارخون، اختلالات چربي هاي خون. ديابت نوع 2 بيماري هاي قلبي عروقي و بعضي از انواع سرطان ها است.

براساس مطالعه ای که دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در سال 1380 انجام داده است درحدود60 درصد جمعيت ميان سال كشور مبتلا به اضافه وزن و چاقي هستند. باتوجه به شيوع بالاي اضافه وزن و چاقي در اين گروه سني و نقش چاقي به عنوان عامل خطر در بروز بيماري هاي مزمن و عواقب اقتصادي، اجتماعي آن لزوم توجه به اين معضل بهداشتي را بيش از پيش آشكار مي سازد. بویژه انکه تحقیقات نشاد داده است که حتي مقادير متوسط كاهش وزن به ميزان 10- 5% در كاهش بروز خطرات بيماري هاي مرتبط با چاقي بسیار موثر است

بيماري هاي مرتبط با چاقي و عوارض ناشي از آنها باعث ايجاد بارمالي بركشور مي شود. به طوريكه براساس برآوردها هزينه ناشي ازچاقي 8- 2 درصد كل بودجه مراقبت هاي بهداشتي را در بر مي گيرد.

با توجه به این نکات آیا بهتر نیست بجای مصرف بی رویه انواع شیرینی ها ی سنتی ومدرن در ماه مبارک رمضان که جز چاقی واضافه وزن سودی ندارد ، مردم کشورمان برای مصرف غذاهای سالمتر مثل سبزی ،میوه ،چهارمغز تشویق وحمایت شوند. امیدواریم وزارت محترم بازرگانی هم سبد کالای ویژه ماه رمضان را بهجای موادغذایی چرب وشیرین ، بیشتر با اقلامی مثل موادپروتئینی ، و اقلام غذایی سالمتر پر کند تا هموطنان عزیزمان از فواید جسمی روزه داری در این ماه مبارک هم ، بهره مند شوند.جلیل بابایی 1/5/1391