پیشگیری ودرمان کرونا باتغذیه و روش . اطلاعات بیشتربا شماره 09104734624 به واتساپ مراجعه نمایید     ــ    
 
مواد غذایی مانند قند و شکر وچربی ها 

زندگی سالم درپناه قرآن وعترت

مواد غذایی مانند قند و شکر وچربی ها

 

اين گروه در بالاي هرم به صورت يک مثلث کوچک قرار دارد و دو شکل کوچک قرار دادی برای روغن و شکر در آن قرار دارد. درسایر گروههای غذایی چربی و مواد قندی به طور طبیعی وجود دارند و نیاز ما را تامین میکنند به همین دلیل است که متخصصان تغذیه جهان در توصیه های مرتبط با سلامت میخواهند که ما مصرف قند و شکر و چربی را محدود کنیم. اگر این متخصصان درست می گویند چرا رسما وقتی ما درصدا وسیما اینگونه غذاهارا زیر سوال می بریم معترض می شوند . در این گروه مواد دیگری مثل سس ها ،مواد چرب و شور، ترشیها ، نوشابه گازدار و شیرینی ها وجود دارد

توصیه میشود  تمام افراد در برنامه غذایی روزانه از این گروه استفاده نکنند ..

انواع مواد غذایی این گروه عبارتاند از:

· چربی ها و روغن ها شامل(روغنهای جامد و روغنهای مایع، پیه، دنبه، کره، خامه، سرشیر و سسهای چرب به طور مثال مایونز و...)

· قندهای ساده و شیرینی ها مثل(مربا ها، شربت ها، قند و شکر، انواع شیرینیهای خشک و تر، انواع پیراشکی، آب نبات و شکلات· ترشیها، شورها و چاشنیها انواع ترشی و شور، فلفل، نمک، زردچوبه، دارچین و غیره· نوشیدنیها (نوشابههای گازدار، چای، قهوه، انواع آبمیوههای صنعتی و پودرهای آماده به طور مثال پودر پرتقال و غیره

توجه کنید مصرف صحیح روغن و چربی چنان مهم است که بعضی از کشور ها برای آن یک گروه جدا درست کرده اند که به مردم ارائه دهند بیش از اینکه کاهش مصرف روغن مهم باشد نوع روغنی که مصرف می کنیم مهم است .

به این توصیه ها توجه کنید

 • ·روغن جامد ومایع نباتی  را بطور کلی از غذای خود حذف کنید.

 

 • ·روغنهای مایع گیاهی مثل (کلزا، زیتون، ذرت ،آفتاب گردان،سویاو...) واقعی نیستن روغن زیتون کنجد دنبه زرد طبیعی. آنها را جانشین روغن های فوق کنید .

 

 • · روغن های مایع به هوا، نور و حرارت حساس هستند . موقع خرید به تاریخ مصرف آن توجه میکنید ولی در کجا نگهداری می شود توجه ندارید.آنها را در جای خنک و دور از نور نگهداری کنید و هربار بعد از استفاده در ظرف را ببندید.

 

 • غذا ها را کمتر سرخ کنید برای سرخ کردن از روغن کنجد استفاده کنید.

 

 • ·با روغن های کنجد می توان غذا ها را در حرارت کم تفت داد در تفت دادن نباید درجه حرارت بالا برود چون روغن می سوزد و مواد سمی در آن بوجود می آید.

 

 • ·اگر بیماری قلبی و عروقی در فامیل درجه یک خود دارید از چربی های جامد و غذاهای پرچرب حیوانی استفاده نکنید.لبنیات کم چرب یا بی چربی مصرف کنید. آن هم فقط از لبنیات محلی

برای سایر مواد غذایی این گروه نیز این توصیه ها را بکار بندید

 • · کاهش مصرف شکر یک توصیه جهانی است. اما این توصیه درعمل صورت نمیگیرد  انواع شیرینی های چرب و خامه ای و نوشابه های گازدار و شیرین را استفاده  نکنید. اگر اضافه وزن دارید این توصیه را جدی بگیرید و نوشیدنیهای سالمتر مثلآب، شربت عسل با لیمو ترش تازه، آبمیوه تازه و وشربت شیره باسرکه بخورید.

 

 • ·برای رفع تشنگی، نوشیدن آب ساده بر هر آشامیدنی دیگری ترجیح داده میشود.

 

 • ·با وجود آنکه چیپس از سیبزمینی تهیه میشود ولی به دلیل داشتن چربی و نمک زیاد، از  مصرف آن خودداری کنید .

 

 • · مصرف غذا های شور امکان ابتلا به پر فشاری خون را تشدید میکند اگر در خانواده خود سابقه این بیماری را دارید به این توصیه جدی تر عمل کنید.

 

 • · غذاها را کمنمک مصرف کنید و ذائقهافراد خانواده را به نمک کم عادت دهید.

 

 • · از نمک رودخانه ای ودریاچه ای وکوهی استفاده کنید .

جلیل بابا یی 21/5/1390